Iku nga Partizani, rrëfehet Ekuban: Te Leeds merr frymë nga ajri “futboll”

Iku nga Partizani, rrëfehet Ekuban: Te Leeds merr frymë nga ajri “futboll”
Përvoja e tij e fundit ishte Superliga shqiptare me Partizanin e Tiranës, ku skuadra  kryeqytetase përfundoi e  dyta tre pikë pas Kukësit, por 17 gola të Caleb Ekuban ​​nuk shkuan pa u vënë re ndërkombëtarisht. Sulmuesi me origjinë Ganeze,  lindur dhe rritur në Rivalta sul Mincio dhe Cerlongo, ku ende jeton me familjen, pas kërkesave nga Turqia, Franca dhe Rusia, në fund zgjodhi djepin e futbollit, duke nënshkruar një kontratë katër vjeçare me Leeds United. Ekipi ambicioz i cili është tani në Premiership (kategoria II), por që i përket historisë së futbollit anglez, duke fituar tre tituj të ligës, një kupë, një League Cup, 2 Charity  Community Shield dhe dy trofe të tjerë.

Ekuban, ëndërr apo realitet?

“Kam disa ditë këtu në qendrën e trajnimit të klubit dhe ende nuk mund ta kuptoj. Ne kemi gjashtë fusha, një sintetike dhe një tjetër e mbuluar. Këtu mund të marrësh frymë nga  ajri i vërtetë i futbollit. Me vëllain tim Timothy, si fëmijë, gjithmonë kemi shikuar të shtunave në kanalet televizive. Duket e pabesueshme, por tani jam edhe këtu.”

Si u realizua operacioni?

"Agjenti im ka një marrëdhënie të shkëlqyer me drejtorin sportiv Soler dhe presidentit Andrea Radrizzani, një italian. Ata kishin nevojë për një tip lojtari si unë. Nuk ishte i njohur shumë mirë, por blerja ime është bërë në sajë të miratimit të të gjithë agjentëve të klubit. Jam gati për në kampin e trajnimit në Austri, ku do të luajmë edhe miqësore ndërkombëtare. Arrij si i fundit, por e di se duhet të fitoj garën me tre sulmuesit e të tjerë të fortë, duke përfshirë Anita, të cilin e njoh vetëm nga reputacioni. Por jam i vendosur të luaj kartat e mia deri në fund. "

Ndikimi i trajnerit?

“I shkëlqyer. Thomas Christiansen, 44, një danez i natyralizuar në spanjoll, vitin e kaluar ishte trajner i APOEL Nikosia. Është mjedis i ri dhe ai më jep besim. Kështu që tani fillon pjesa më e vështirë.”

Prindërit çfarë thonë ata?

“Më duhet t’i falënderoj shumë. Nëna ime është e lumtur, edhe pse unë isha për të mbyllur, babai im më ka ngritur mua me parimet e shëndetshme fetare dhe njerëzore. Ai është shumë i lumtur me karrierën time.”

/a.m/

Shpërndajeni me miqtë tuaj: