Trajtim për këmbët, përpara depilimit

Trajtim për këmbët, përpara depilimit
Përbërësit

1 filxhan kafeje sheqer

1/2 filxhan kafeje vaj ulliri, vaj kokosi ose vaj bebesh

3 lugë gjelle lëng limoni, qitro ose 20 pika vaj esencial limoni

Përgatitja

Në një shishe prej qelqi përzieni mirë së bashku të gjithë përbërësit e mësipërm derisa të krijohet një masë homogjene.

Aplikimi

Si fillim lagni pak këmbët, mandej aplikoni përzierjen e krijuar dhe vijoni me fërkimin, masazhi me lëvizje të buta rrethore, po të doni mund të veproni njëlloj dhe me krahët. Fërkimi me sheqer heq të gjitha papastërtitë dhe qelizat e vdekura nga lëkura, lëngu i limonit vepron si pastrues, shkëlqyes dhe zbardhës lëkure, ndërsa vaji i ullirit ose i kokosit ofron hidratim të thellë e të qëndrueshëm.

Pasi të mbaroni masazhin, nisni procesin e depilimit, me pe, brisk apo dyll. Pas depilimit mund të përhapni në këmbë një të bardhë veze të rrahur fort, duke e lënë të veprojë për rreth 5 minuta. Pastaj shpëlaheni me ujë të vakët e të ftohtë.

 

Shpërndajeni me miqtë tuaj: