Zvicra në kërkim të rekordit në botëror, ylli është një shqiptar: Xhaka

Zvicra në kërkim të rekordit në botëror, ylli është një shqiptar: Xhaka
Nga Zvicra pritet shumë në botërorin Rusi 2018. Zvicra është një nga vendet me futbollin e madh evropian dhe botëror, që ende nuk ka arritur në nivelet që duhet. Në fakt, pas disa viteve, pikërisht tani futbolli zviceran po përjeton një epokë të artë. Në kontekstin e asaj që është një manifest i vërtetë për integrimin e futbollit dhe më shumë. Historikisht vend neutral në nivel politik, Konfederata Zvicerane gjithmonë ka mirëpritur qytetarët e shteteve të tjera, evropiane dhe botërore. Rezultatet, megjithatë, janë të kufizuara: rezultati më i mirë në një kampionat botëror mbetet arritja në çerek-finalet e 1954. Më pas Frei, Turkilmaz, Inler, Chapuisat, Vogel kanë kaluar pa përmirësuar rekordin e kombëtares së tyre.

Ekipi që shkon në Rusi 2018 vjen nga një raund praktikisht i përsosur kualifikues. Mori pjesë në një grup të lehtë, ku ka qenë e vështirë vetëm sfida me Portugalinë. Zvicra megjithatë shkoi në play-off vetëm nga diferenca e golave. Shorti gjithashtu i favorshme për playoffs me Irlandën e Veriut i preu biletën e botërorit pas 0-1, në Belfast.

Trajneri: Vladimir Petkoviç kaloi sezonin e parë shumë pozitiv. I lindur në Sarajevë më 15 gusht 1963, është një nga ata trajnerë më përvojë të lartë në Itali, teksa kujtojmë se drejtoi Lazion. Me nofkën Doktor, ai mori drejtimin e Zvicrës në vitin 2014. Në Francë e çoi në fazën eliminuese, në Rusi shpreson për ta përmirësuar. Gjatë karrierës së tij, në Romë kujtohet ende sot e kësaj dite.

Ylli: Granit Xhaka. Ka edhe Ricardo Rodriguez nga Milan dhe Xherdan Shaqiri nga Stoke. Por djali i Basel, me origjinë shqiptare (në fakt vëllai i tij Taulanti mbron ngjyrat e kombëtares së Tiranës) është ylli i padiskutueshëm i Zvicrës. Si edhe lojtari më i vlefshëm i Zvicrës: në vitin 2016, Arsenal shpenzoi 45 milionë euro për ta rrëmbyer nga Borussia Monchengladbach. Me topçinjtë, sa u përket objektivave, objektivisht, nuk ka bërë ende asnjë ndryshim. Por ai është bërë titullar pothuajse i padiskutueshëm. Mesfushor qendror, me prirje për të diktuar fushën, 4-2-3-1, humbet diçka në aspektin sulmues, por nga ana tjetër është i njëjti model që e bën të qetë Venger në Londër.

Surpriza e mundshme. Dikush, jo gabimisht, do të thoshte se Steven Zuber, krahu i majtë i Hoffenheim, me cilësi të mira teknike. Por mund të zgjedhim edhe një njëmbëdhjetë pronar, Breel Embolo, sulmues, që nga fillimet te Basel është etiketuar si një kampion i mundshëm i së ardhmes. Në vitin 2016, Schlake 04 ka paguar 22.5 milionë euro për ta sjellë atë në Bundesligë. Investimi deri më tani nuk është me të vërtetë fitimprurës: 17 paraqitje, 3 gola dhe 2 asistime në një sezon e gjysmë. Por potencialet e tij, si teknike ashtu edhe fizike, janë të mëdha. Dhe Rusia mund të jetë një mundësi për t’i treguar ato.

Zvicra: formimi i mundshëm (4-2-3-1) - Sommer; Lichtsteiner, Schär, Djourou, Rodriguez; Xhaka, Freuler; Shaqiri, Dzemaili, Zuber; Seferovic.

/a.m/

Shpërndajeni me miqtë tuaj: