Edi Rama: Shqipëria është një Itali më e lehtë: në shpirt, në mendje, në humor

Edi Rama: Shqipëria është një Itali më e lehtë: në shpirt, në mendje, në humor
Shqipëria është një Itali shumë më e lehtë: në shpirt, në mendje, në humor,” – thotë Kryeministri i Shqipërisë, në një intervistë për të përditshme italiane “L’espresso”. Rama i konsideron të komplikuara ligjet e Italisë për bizneset, teksa shton se, “askush nuk konkurron me vendin tuaj. Për këtë arsye po punojnë tashmë njëzet mijë italianë.:

Kryeministri socialist dhe ish-kryebashkiaku i Tiranës, Edi Rama,  në një intervistë me Roberto Di Caro, dhënë të përditshme italiane “L’espresso” pjesë e "La Repubblica"  flet edhe për Turqinë dhe përplasjet e Erdogan me Europën si dhe shanset e vendit tonë për në BE, duke shtuar se shqiptarët janë populli më pro-evropian në kontinent.

Intervista e plotë

Arkitekturë racionaliste, llambadarët Murano, piktura me pikëpamjeve veneciane: Pallati i Kryeministrisë u ndërtua nga italianët. Ndërtesa nisi punimet në ‘41, nën pushtimin nazist. Sot, katër vjet më parë dhe përsëri nga qershori i këtij viti me një shumicë absolute në Parlament, qiramarrësi është Edi Rama, 53 vjeç, kreu i Partisë Socialiste, më anormali midis krerëve të qeverive evropiane.

Piktor, skulptor dhe qeramikës, një nga veprat e tij u shfaq në Bienalen e Venecias, si nxitje  për shpërthimin e parë të revoltave studentore kundër regjimit të Enver Hoxhës, kur ai jepte mësim në Akademinë e Arteve të Tiranës, një përkufizim të shkëlqyer italian si një i "mbijetuar”: nga vala e intelektualëve, shkrimtarëve, artistëve, regjisorëve, aktorëve, të cilët kanë luajtur një rol kryesor në protestat dhe revolucionet që çuan më tej në rënien e murit të Berlinit dhe, një nga një, së shpejti u tërhoqën nga jeta politike, të mundur ose të zhgënjyer.

Ju, ndërkohë?

Pas rënies së regjimit, shkova në Paris dhe bëja xhiro nëpër botë për të shijuar lirinë. Kam shkruar artikuj, kam dhënë intervista, por mbi të gjitha kam bërë art. Unë u ktheva në shtëpi në '98, kur atëherë lideri Socialist Fatos Nano, më bëri ministër Kulture, atë bëja unë i ri, dhe dy vjet më pas PS më shpalli kandidat për kryetar bashkie të Tiranës, ku edhe kam fituar ...

Dhe ju filluat të ngjyrosnit qytetin si Futuristët rusë në Vitebsk, vitet njëzetë.

Po, por ishte një akt politik, jo një gjest artistik. Ngjyrat kanë ndihmuar për të zgjuar ndjenjën e bashkësisë, për të jetuar së bashku. Mendoni se sa e trishtë do të ishte një qytet ku të gjitha gratë do të largoheshin nga shtëpia pa u kujdesur për veten e tyre! E kuqe në buzë është një problem i shpirtit, jo i imazhit. Kur unë u bë kryebashkiak, Tirana ishte e zhytur në ilegalitet, dukej si një qytet i bombarduar, ku nuk ka pasur një metër katror të gjelbër, forma të frikshme si skulptura brutale ngriheshin në mënyrë të  padisiplinuar. Ngjyrat kanë qepur dhe kanë lidhur sipërfaqet dhe kanë ndryshuar shpirtin e njerëzve. Krimi gjithashtu ka rënë në mënyrë dramatike.

Le të kalojmë në temën tonë: italianët në Shqipëri. Ejani dhe investoni te ne, u thatë ju sipërmarrësve të rinj në një vizitë të kaluar në Itali, me kryeministrin Matteo Renzi: 15% taksë, burokraci e lehtë, pesë ditë për të hapur një biznes ...

Mbi komplikimin e ligjeve askush nuk konkurron me vendin tuaj. Shqipëria është një Itali shumë më e lehtë: në shpirt, në mendje, në humor.

Nuk ka pengesa për sindikatat, shtuat ju: të paktën një deklaratë e pazakontë kjo për një udhëheqës socialist...

Ah, unë thashë gjithashtu: nuk jemi as edhe një e majtë radikale. I di vështirësitë që po kalojnë disa nga sipërmarrësit në vendin tuaj. Për më tepër, tashmë 20 mijë italianë punojnë këtu.

Nga vjen kjo shifër?

Është e besueshme. Para së gjithash, ata janë në sektorin e prodhimit: këtu prodhohen pothuajse të gjitha markat më të rëndësishme italiane, Dolce dhe Gabbana, Valentino, Versace, Zegna...

Kompani italiane apo kontraktues shqiptarë për markat italiane?

Të dyja. Veshje, këpucë, një kompani e madhe italiane i prodhon të gjitha çantat letre D&G këtu. Por është investuar në fusha nga më të ndryshme: shërbime, baza ushqimore, bujqësi, call center, ndërtim, studime mjekësore. Nga këndvështrimi i vëllimit, prania italiane është më e rëndësishme. Sa për potencialin, jemi ende larg nga ajo që mund të ishim.

Çfarë mungon?

Në turizëm, për shembull, mund të bënim shumë. Tani ka ardhur Alpitour, me një operacion inteligjent, por kërkesa po rritet, si në jug ashtu edhe në veri. Veçanërisht për hotelet me 4 dhe 5 yje, që kishin nevojë për investime: prandaj kemi ndryshuar legjislacionin, 10 vjet pa taksa pas ndërtimit të objekteve të reja. Dhe TVSH-ja për turizmin është 6 për qind, ose asgjë.

Erdogan, i cili tani drejton Turqinë, ka investuar mbi islamizimin e Shqipërisë shumë para, për të ndërtuar xhaminë e re në qendër të Tiranës.

Ne ishim vendi i vetëm që nazistët nuk dorëzuan as një çifut, të adoptuar dhe të mbrojtur nga familjet myslimane. Unë jam katolik, dy fëmijët e martesës sime të parë janë ortodoksë, gruaja ime aktuale është myslimane, djali ynë i vogël do të vendosë nëse do të bëhet budist. Sa i përket Turqisë së Erdoganit, çështja është më komplekse: pas reformave dhe të gjitha detyrave të shtëpisë, ai priste që Evropa t’i hapte derën, por mori një shuplakë, që u përjetua prej tij dhe nga opinioni publik si një “poshtërim”. Kjo ka rrëzuar paradigmën nga Turqia si pararoja e Evropës për botën myslimane, pasi besoj se ishte ëndrra e tij, një urë lidhëse e botës myslimane, në kufijtë e Evropës. Poshtërimi përjetohet keq, në këtë pjesë të botës.

Flisni ende për Turqinë, e keni me të vërtetë Shqipërinë në mendje? Në qershor të vitit 2014, ajo u njoh si kandidate për BE, por pas tre vjetësh negociatat e anëtarësimit nuk kanë filluar ende ...

Diku tjetër poshtërimi ndoshta mund të justifikohet në termat e pragmatizmit apo real-politikës, në këtë pjesë të botës është e papranueshme. Sa për ne, ne jemi dhe mbetet vendi më pro-evropian në Evropë dhe ne po bëjmë atë që duhet të kemi të gjitha kartat e duhura.

Përgatiti: A. Muraçi/Artikulli dhe foto marrë nga “Espresso.repubblica.it”

Shpërndajeni me miqtë tuaj: