Miratimi i ligjit për gjuhën shqipe, në Maqedoni nisin protestat

Miratimi i ligjit për gjuhën shqipe, në Maqedoni nisin protestat
Pas miratimit të ligjit për gjuhën shqipe, në Maqedoni kanë filluar protestat.

Mbrëmjen e stome, një grup qytetarësh u mblodhën para Kuvendit maqedonas në shenjë proteste për ligjin e miratuar të dy gjuhëve, si dhe disa rrugë të qytetit u bllokuan.

Ligji për gjuhën shqipe në Maqedoni u miratua mesditën e sotme (11 janar) me 69 vota pro.

Ky vendim u përshëndet nga Tirana zyrtare, duke e quajtur atë si një hap përpara që ndihmon Maqedoninë në proceset e mëtejshme integruese.

/f.ç/Albanian Free Press Online/

Shpërndajeni me miqtë tuaj: