Hemorragji celebrale, shtrohet me urgjencë në spital avokati Maks Haxhia
Shtrohet me urgjencë në spital avokati i njohur, Maks Haxhia.Haxhia raportohet se ka pësuar një hemorragji cerebrale, ndaj dhe pritet ti nënshtrohet një ndërhyrjeje kirurgjikale.Maks Haxhia është një emër i njohur, pasi ka mbrojtur shumë personazhe të njohur në seanca gjyqësore.Së fundmi ai ishte avokat mbrojtësi i ishministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, por edhe i Arbër Çekaj, i akuzuari për 613 kg kokainë, sasisë më të madhe të drogës së rëndë, futur në Portin e Durrësit disa kohë më parë. Afp.a...
Ngjela: Erdhën me çorape në Tiranë, ku dallojnë politikanët e sotëm me Zogun dhe pse ata i pret dënimi!
Avokati i njohur Spartak Ngjela është shprehur se sapo të fillojë reforma Prokurori e Posaçme, Byroja e Hetimit dhe Gjykata e Posaçme politikanët do të hyjnë në hetim ku do tiu duhet që të mbrojnë pronat.Ngjela shprehet se ata kanë ardhur me një palë çorape dhe pronat dhe pasuritë marramendëse i kanë marrë kur ishin në pushtet."Ata e dinë që janë nën akuzë, kushtetuta i ka nën kontroll penal. Sapo të fillojë reforma këta hyjnë në hetim"."Nuk më duhet mua çfarë akuzash, nuk e keni parë ligjin? Ligji pre...
Panair për ata që duan të studiojnë  në Europë, Ambasada e BE-së në Tiranë fton të gjithë studentët
Ambasada e Bashkimit Europian në Tiranë bëri thirrje për të gjithë studentët e interesuar që duan të studiojnë në vende të ndryshme të Europës, që të vizitojnë më 26 Tetor panairin që do të mbahet me këtë rast."A jeni të interesuar të studioni në Evropë? Ejani dhe vizitoni panairin e Studimit në Evropë më 26 Tetor në Tiranë për të mësuar më shumë rreth mundësive të studimit në Evropë. Një mundësi unike për të takuar Universitetet Evropiane dhe institucionet arsimore në një vend", ishte mesazhi i Ambasadës së BE...
Holanda ndjek Francën, depozitohen 3 mocione bllokuese për negociatat me Shqipërinë
Kur mbeten edhe pak ditë nga vendimi për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, vendet e njohura si skeptike mbeten të tilla.Pas qëndrimit të Francës, sipas Reuters, për ti thënë jo të paktën deri në 2020ën çeljes së negociatave, edhe Holanda, po ndjek të njëjtin hap.Paraditen e të enjtes në parlamentin holandez, tre deputetë depozituan 3 mocione bllokuese për çeljen e negociatave BE Shqipëri.Me këto mocione ata i kërkojnë qeverisë të votojë kundër në mbledhjen e 1718 Tetorit ma...
Aksident tragjik në Shijak/ Përplasen makinat, humbin jetën dy shoferët
Si pasojë e një aksidenti të rëndë, kanë humbur jetën dy shtetas.Aksidenti është regjistruar në Shijak, në vendin e quajtur Hardhishtë.Dy drejtuesit e automjeteve, M.T, 44vjeç dhe N.H, 41vjeç, kanë humbur jetën.Informacion paraprak i policisëMë datë 10.10.2019, rreth orës 1600, në Hardhishtë, Shijak automjeti tip Benz me drejtues shtetasin M.T., 44 vjeç, banues në Durrës është përplasur me një automjet tjetër tip Benz me drejtues shtetasin N.H., 41 vjeç.Për pasojë, kanë ndërruar jetë të dy dr...
Gjykata gjobit për shpifje Albana Vokshin, Veliaj tregon destinacionin e parave
Gjykatës e Tiranës dënoi sot për shpifje ishdeputeten demokrate Albana Vokshi.Ishdeputetja e PDsë u dënua për akuzën e shpifjes ndaj kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj. Ai e kishte paditur Vokshin për shpifje, lidhur me disa deklarata që kjo e fundit kishte bërë nga selia e PD ku e akuzonte se po mblidhte të dhënat e prindërve për fushatë në çerdhe dhe kopshte.Sipas Gjykatës, Vokshi detyrohet ti paguajë një dëmshpërblim moral prej 1 milion lekësh ndaj kryetarit të Bashkisë së Tiranës, para të cila...
Çmimi Nobel për Letërsinë, reagojnë tre ministra të Qeverisë Shqiptare: Mbështetës i Millosheviçit!
Tre ministra të Qeverisë shqiptare kanë reaguar ashpër ndaj fituesit të çmimit Nobel për Letërsinë, që iu dha austriakut Peter Handke.Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, reagoi i pari pas vendimit për ti akorduar Çmimin Nobel për Letërsinë shkrimtarit austriak Peter Handke.Handke është i njohur për mbështetjen e tij të hapur ndaj Sllobodan Millosheviçit.Handke ka qenë dhe një nga personat që ka mbajtur një fjalim në varrimin e ishliderit serb, gjatë kohës së luftës, i njoh...
Ismail Kadare kandidat për shumë vite, jepet Çmimi Nobel për Letërsi
Një ndër kandidatët për disa vite radhazi pë çmimin NOBEL ishte dhe shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare.Një shkrimtare polake dhe një shkrimtar austriak fituan çmimet Nobel për Letërsinë, përkatësisht për vitin 2018 dhe vitin 2019.Ata janë Olga Tokarczuk dhe Peter Handke. Në median shqiptare nënvizohet se Handke është një ndër kundërshtuesit e pavarësisë së Kosovës dhe është solidarizuar me serbët në kohën e bombardimeve të NATOs.Vendimi i dyfishtë sivjet u dha pasi Akademia Suedeze, që mbikëqyr çmi...
Rama dhe trajneri italian vizitojnë portierin në spital. Ja kur do t'i rikthehet Aldo Teqja Partizanit?
Shefi i klubit Partizani, Olsi Rama si dhe trajneri italian, Franco Lerda dhe pjesëtarë të stafit të klubit kryeqytetas kanë shkuar sot pasdite për të parë gjendjen e fundit të portierit Aldo Teqja, në Spitalin e Traumës.Gati një javë nga aksidenti, kur Teqja u tha se ra aksidentalisht nga kati i gjashtë i pallatit ku edhe banonte, gjendja e tij duket e përmirësuar ndjeshëm.Siç e tregon edhe fotoja që drejtuesit e Partizanit ndanë me tifozët pas vizitës në spital të portierit, Teqja është drejt rikuperimit ...
Reforma Zgjedhore tryezë pa praninë e Opozitës jashtë Kuvendit, por dera "mbetet e hapur"
Komisioni i posaçëm i Reformës Zgjedhore nisi punën këtë të enjte, pa praninë e opozitës jashtë Kuvendit që e refuzoi atë.Damian Gjiknuri, bashkëkryetar i komisionit tha se nuk do të diskutohen propozimet e opozitës jashtë Parlamentit, mirëpo brenda mbledhjes u tha se ftesa për ta do të jetë gjithmonë e hapur.Çfarë propozimesh? Për Komisionin e Reformës nuk ka sjellë propozim, tha Gjinkuri i pyetur për A2. Por brenda mbledhje me dyer të mbyllura, mësohet se ai ka thënë Opozitën jashtë Kuvendit do ta fto...

KARIKATURA E DITËS

NGA KOSTA RAKA