Si të kaloni pushimet me rulot!

Si të kaloni pushimet me rulot!
Këshilla për organizimin e një udhëtimi me rulot. Përvojat e drejtpërdrejta dhe vlerësimet duhet të bëhen para nisjes. Vëzhgime për ata që duan të udhëtojnë në një rulot në mes të të rriturve ose me fëmijët.

A keni pasur ndonjëherë dëshirën për t'u larguar? Shkon larg për të lënë gjithçka prapa? Udhëtimi në një rulot ju jep këtë mundësi sepse ju jep të gjitha liritë që ju nevojiten!

Merrni një pushim nga jeta juaj, thyejeni rutinën, ikni nga gjithçka dhe udhëtoni në një rulot vetëm me gjërat më thelbësore, me atë që ju duhet vërtet. Shumë njerëz pyesin veten se si është e mundur të udhëtojnë në një rulot, thjesht mendoni se ka nga ata që jetojnë në kamionë dhe shumë shpesh me zgjedhje. Lehtësia e këtij mjeti transporti nuk duhet të merret në diskutim dhe ajo që nevojitet është organizimi, planifikimi dhe pak praktikë.

Të marrësh me qira një rulot për pushimet

Nëse e gjeni veten duke lexuar këtë artikull, do të jeni pjesë e një prej këtyre dy kategorive: keni një rulot dhe nuk jeni të kënaqur me udhëtimet tuaja, ose dëshironi të blini ose merrni me qira një rulot për të nisur aventurën.Sa për qira, kjo mbështetet në nevojat reale të grupit tuaj. Nëse jeni duke udhëtuar vetëm, mos merrni një “motorhome” që është shumë i madh, edhe nëse çmimi i qirasë në mes të një dhe dy vendesh nuk luhatet shumë, duke pasur parasysh se ju duhet të lëvizni nga një vend në tjetrin dhe ndryshimet e konsumit të karburantit si dhe shpenzimet për transportin me anije, ndalet në fushën dhe taksat. Në rastin e kampistëve me qira, zgjidhni të merrni automjetin që me të vërtetë plotëson nevojat tuaja.

Pushimet e para me rulot

Udhëtimi në një rulot për herë të parë është një eksperiencë shumë e fortë, mund të jetë një rrëmujë, siç ndodhi me mua, por çdo aventurë është e ndryshme, unike, kështu që unë do të përpiqem të ndaj me ju disa "truke" për të udhëtuar në mënyrë optimale .Gjatë pushimeve të mia të para në një rulot, nuk më mungonte asgjë nga një pikëpamje teknike, por kisha bërë gabimin më të parëndësishëm: kompania nuk ishte më e mira, nuk njihja asnjë nga 5 miqtë e mi të udhëtimit dhe e gjeta veten duke ndarë intimitetin tim me njerëz pothuajse të panjohur! Pra, këshilla e parë është: udhëtoni me njerëz me të cilët keni marrëdhënie të mira. Hapësirat e vogla nuk janë një kufizim teknik, por ato janë kufizim në aspektin e ndarjes, andaj pyesni veten: "A jam me të vërtetë i gatshëm të kaloj gjithë këtë kohë në kontakt të ngushtë me një djalë aponjë vajzë të caktuar?". Nëse përgjigja është "po", atëherë pengesa kryesore për të udhëtuar në një rulot është tejkaluar.Një tjetër tipar themelor, është se aventura është fantastike, por sigurohuni që ta bëni atë me pajisjet e duhura. Nëse nuk doni të vendosni distancë nga shtëpia, pajisuni me një GPS me harta “ad hoc” që do t'ju tregojë të gjitha parqet e makinave dhe zonat e kampingut që mund të gjeni në rrugën tuaj. Aplikacione të shumta janë gjithashtu në dispozicion për iPhone dhe Android OS.

Udhëtimi me rulot me rimorkio

Ndalemi ende në objektin e pajisjeve, nëse juaji është një “motorhome” me rimorkio, mbani në mend se në rastin më të keq mund të thyehet grepi i rimorkios. Kjo është arsyeja pse në dhomëzën e rulotit ju duhet të keni të paktën dy zinxhirë tërheqës për siguri. Në rastin e një ruloti rimorkio, i kushtoni vëmendje ku do ndaleni, për fat të keq vjedhjet janë një realitet në shumë vende në Evropë dhe jashtë saj. Vjedhjet e materialit në bordin e rulotëve janë shumë të zakonshme në vendpushimet turistike me frekuencë të lartë dhe ka raste kur hajdutët synojnë direkt në rulotin tuaj! Në treg nuk ka mungesë të Railerlock, të lindur për të penguar rimorkio me një sasi prej çeliku masiv.

Një Railerlock të lirë, në Amazon, ju mund të blini për rreth 25 euro me kostot e transportit të përfshira. Kjo nuk do të vendosë kamionët tuaj të rimorkios plotësisht të sigurta, por me siguri do të jetë një pengesë e mirë kundër hajdutëve.

 

Koha më e mirë për pushimet me rulot

Zgjidhni me kujdes periudhën në të cilën të filloni pushimet me rulotin tuaj. Sezoni i lartë përfshin një hap thelbësor: në zonat më të njohura është e detyrueshme të rezervoni vendin e fushimit, kështu që nëse jeni duke menduar për të arritur në bregun e Jugut këtë verë, ruhuni nga rezervimi dhe kërkoni çmimet paraprakisht, ju mund të gjeni çmime të tepruara. Gjithmonë në temën çmimeve, është mirë të hedhim një vështrim tek karburanti që sidomos për këtë stinë është i shtenjtë, është ky problem për të gjithë kampistët e rulotëve. Kush është në kufiri, mund të mendohet për një pushim rulot përtej kufirit. Në verë, kujdesi i vetëm që mund të ndërmerrni për të ulur kostot e udhëtimit është të furnizoheni me Vetë-shërbimin ose Iper-serf dhe largohuni nga fundjava: në përgjithësi, të shtunën dhe të dielën benzina kushton më shumë!

Pushime me rulot: ushqim dhe pije

Udhëtimi në Rulot është i lirë, por gjithashtu mund të jetë shumë i shtrenjtë. Shembulli më klasik është dhënë nga ushqimi. Në një muaj, ata që udhëtojnë me rulot mund të shpenzojnë më pak se 150 euro për të ngrënë, por mund të tejkalojnë edhe 600 euro nëse zgjedh të bashkohesh me programet e darkës dhe të drekës që ofrohen nga komplekset ose restorantet lokale. Kush dëshiron të synojë shpëtimin, nuk ka pse të bëjë asgjë tjetër veçse të tregojë veten në kuzhinë në rulot. Kujdes, kjo nuk do të thotë që ju duhet të sillni një armë gjahu dhe syze për t’u zhytur në dallgët e detit dhe për të marrë disa peshq për darkë, as nuk keni për të eksploruar pyjet për gjuetinë si lojë. Ju thjesht duhet të shpenzoni paratë tuaja në baza të rregullta. Vetëm blini mirë.Nga rezervat e ushqimoremund të përfitoni shumë, për më tepër, nga përvoja personale unë mund t'ju them se ka ushqime që zgjasin më shumë, si p.sh. fruta të freskëta: mollë, banane dhe portokall, zakonisht janë më të lira, veçanërisht në sezon dhe nuk kanë nevojë për ftohje për t’i ruajtur. Qepët, kërpudhat dhe karçofet ruhen në një kuti si dhe karota dhe patate të freskëta, mund të vendosen në mbajtësin e objektit larg nga frigoriferi. Bizele të ngrira dhe spinaq janë të lehta për t'u gjetur dhe mund të gatuhen dhe të zëvendësohen me perime të freskëta. Për më tepër, askush nuk ju ndalon të bëni pazar në një supermarket të vogël pranë zonës suaj të parkimit. Nëse ruloti juaj nuk është i pajisur me një kuzhinë, ju mund të organizoni veten nga shtëpia me një sobë të vogël fushore.Sa për mëngjesin, qumështi duhet të jetë i skremuar në mënyrë strikte dhe pluhur. Mos e favorizoni qumësht me zkadencë të gjatë sepse qumështi pluhur merr shumë më pak hapësirë ​​dhe shumë e konsiderojnë atë edhe më të shijshëm se ai në treg.Është e padobishme të thuhet se orizi dhe makaronat janë të lira dhe me produktet e konservuara të përmendura më lart mund t'i jepni jetë lëndëve të para të nxehta (penne me krem ​​dhe kërpudha) si të ftohta (sallata me oriz apo makarona). Nëse doni përvoja të tjera për shijen tuaj, ju mund të largoheni nga shtëpia me të ashtuquajturin "mish i gaforres", në realitet është pure e peshkut, por me formën dhe bukën e një gaforreje. Paketat më të mëdha kushtojnë më pak në dyqane dhe ju mund të gjeni produkte të tjera të ngrira. Mos harroni se buka mund të jetë gjithashtu e ngrirë ose e ndenjur dhe e pjekur. Gjithashtu me bukën e ndenjur ju mund të përgatisni bruschetta të shkëlqyeshme për sezonin, me domate, hudhër dhe vaj ulliri. Lëngu i domates, i kombinuar me vajin, do të zbusë edhe bruschetta më të këqija që keni!

Festa në rulot: parkimi

Me pak fjalë, udhëtimi në një rulot mund të jetë vetëm një kënaqësi, vëmendje për zgjedhjen e zonës së parkimit. Gjithmonë lexoni mendimin e mysafirëve të tjerë dhe gjithmonë mbani mend që të bëni shpenzime dhe rezerva sipas nevojave tuaja reale ... për pjesën tjetër, çfarë thoni për të udhëtuar në rulot për periudhën e korrikut? Pushimet janë të shkurtra, por disa ditë të larg sezonit më të lartë nuk do t'ju lëndojnë.

Si të udhëtoni në një rulot me fëmijë

Fëmijët kanë nevojë për shumë hapësirë ​​në rulot, sidomos nëse keni ndërmend të përballoni shtrirje shumë të gjata kohe. Fëmijët, duke pasur hapësirë ​​të mjaftueshme, mund të luajnë ashtu siç do të ishin në shtëpi.Nëse po organizoni një pushim në rulot me fëmijët, e dini se ju nuk keni nevojë të merrni ndonjë kostum sepse në Rulot ju mund të organizoni veshjet tuaja ashtu si do të bëni në shtëpi. Kjo vlen për ju por më shumë për fëmijët tuaj. Zgjidhni veshje që i përshtatet kushteve klimatike të itinerarit tuaj.Përgjatë rrugës, zgjidhni fazat që mund të mbajnë të gjallë entuziazmin e fëmijëve tuaj, në këtë mënyrë do të përballen me risitë dhe për të lëvizur nga një vend në tjetrin, gjithmonë në një pozitë të mirë.

Pushime në rulot, ku të shkoni

Bukuria e udhëtimit në një rulot është se nuk ka destinacion të vetëm sepse i gjithë udhëtimi është destinacioni juaj! Ju mund të vendosni të ndryshoni itinerarin në bazë të asaj që gjeni gjatë udhëtimit. "Ku" kur udhëtoni është gjithmonë relative: gjithçka varet nga pritshmëritë tuaja. Personalisht, i dua fshatrat e pajisura mekomplekse rulotësh, të cilat ju ofrojnë çdo lloj rehati.

*përkthyer nga www.ideegreen.it

Shpërndajeni me miqtë tuaj: