Mjekja Dervishaj: Sëmundjet e zemrës, dieta dhe ushqyerja pas infarktit

Mjekja Dervishaj: Sëmundjet e zemrës, dieta dhe ushqyerja pas infarktit
Mjekja Ervehe Dervishaj duke iu referuar studimeve më të fundit tregon se cilat janë ushqimet që nuk duhet ë mungojnë tek pacientët të cilët kanë pësuar infarkt në zemër

Sonila Isaku

Të hash në mënyrë të shëndetshme do të thotë të kujdesesh për veten. Ndjekja e një diete të ekuilibruar nuk është vetëm një mënyrë për tu mbajtur në formë, por, siç tregohet nga dhjetëra studime shkencore, ajo është mbi të gjitha një nga format më efektive të parandalimit të zvogëlimit të rrezikut të sëmundjeve të zemrës që mund të jenë të rrezikshme për shëndetin tonë dhe, në të njëjtën kohë, për të parandaluar përsëritjet, si në rastin e infarktit. Por cilat janë ushqimet që duhet të konsumojë një pacient që ka probleme me zemrën. Mjekja Ervehe Dervishaj duke iu referuar studimeve më të fundit tregon se cilat janë ushqimet që nuk duhet të mungojnë tek pacientët të cilët kanë pësuar infarkt në zemër.

Dëmtimet e zemrës nga ushqimi

Konsumimi i ushqimeve që përmbajnë substanca të dëmshme të tilla si yndyrë mund të çojë në formimin e pllakave që, me kalimin e kohës, të ndryshojë struktura e kufizimit të atyre arterieve dhe duke zvogëluar rrjedhjen e gjakut që arrin në muskujt e zemrës dhe organeve të tjera të tilla si sistemi nervor qendror , mushkëritë dhe veshkat.

Kjo mund të sjellë një sulm të drejtpërdrejtë pasojë ishemike ose dëmtim të mundshëm në zemër, tru, dhe në një rrezik të lartë të sulmit në zemër dhe të infarktit. Prandaj, është i lidhur ngushtë me çrregullime të sistemit kardiovaskular: ka kategori të ushqimeve kundërindikuar për pacientët e zemrës, sidomos për ata që kanë vuajtur tashmë një sulm në zemër ose janë përballur me probleme të tjera kardiake, të tilla si goditje apo aritmia.

Dieta

Le të shohim, në mënyrë specifike, se çfarë është dieta që duhet ndjekur pas një sulmi në zemër: kokrra të plota, bollgur dhe miell misri; bishtajore, si fasulet, thjerrëzat; të gjitha perimet, por sidomos brokoli, lakra dhe karrota; peshku i pasur me omega-3: sardelet, ton, salmon rreptësisht të freskët dhe të hahet të paktën dy herë në javë; -djathërat dhe produktet e qumështit pa yndyrë; qumësht i skremuar, që do të preferohet me qumështin ndër-skremuar; fruta të freskëta, dhe të thata si arra, lajthi, kikirikë, kumbulla të thara, hurma, kajsi, etj.

Ushqimet që nuk duhen konsumuar

Përveç ushqimeve që duhet të jenë në tryezën e këtyre pacientëve, janë edhe një kategori tjetër ushqimesh të cilat nuk duhet të konsumohen. Kështu shumë të rëndësishme për pacientët të cilët kanë pësuar një atak në zemër shmangia e atyre ushqimeve që kanë tendencë për të rritur nivelet e kolesterolit në gjak, apo acidet yndyrore të hidrogjenuara, të tilla si ato të përfshira në gjalpë, margarinë, mallrat e pjekur si biskota, ëmbëlsira.

Këshilla

Para se ju të ndiqni një dietë të dedikuar për parandalimin e sëmundjeve të zemrës është mirë të mbështeteni në një specialist i cili, në bashkëpunim të ngushtë me kardiologun, do të vlerësojë statusin e përgjithshëm shëndetësor të pacientit dhe zemrës së tij, historinë klinike dhe familjare, si edhe faktorët e rrezikut, të tilla si diabeti, pirja e duhanit dhe një mënyrë jetese të ulur, dhe pastaj të përgatisë një plan ushqimi të personalizuar.

Shenjat paralajmëruese

Në përqindjen më të madhe infarkti ka shenja paralajmëruese. Është ajo që ne e quajmë angina pectoris e qëndrueshme, pra dhimbja e gjoksit kur personi bën një sforcim, ngjit shkallët apo kur bën punët e përditshme. Përkundrejt saj është angina pectoris e paqëndrueshme që është parainfarkti. Në këto raste pacienti ka dhimbje edhe në qetësi, dhimbje e cila zgjat disa minuta. Infarkti gjithnjë ka shenja pararendëse, ka dhimbjen e gjoksit, vështirësinë në frymëmarrje përpara se të ndodhë ajo që unë do ta quaja stuhia. Një person, nëse është i kujdesshëm, e kupton që ka disa muaj që ka ndryshuar diçka tek ai. Ndërsa më përpara ka qenë i palimituar në aktivitetin e tij të përditshëm, tani ka një ndryshim. Marrja e frymës, dhimbja e gjoksit e pengon. Këto janë shenja tipike, të cilat nuk duhet të neglizhohen.