RECETA GATIMI/ Supa e oreksit të mirë

RECETA GATIMI/ Supa e oreksit të mirë

Përbërësit

 (Përbërësit më poshtë për 4-5 persona)

3-4 karrota

2-3 patate

1 kokërr qepë

2 lugë gjelle salcë domate

1 filxhan kafe qumësht

Kripë

Piper

2-3 lugë gjelle djathë kaçkavall të grirë

Një filxhan kafe oriz

2 lugë vaj ulliri

1 lugë gjelle gjalpë i freskët

700 ml lëng pule

Përgatitja

Prisni në kubikë të vegjël patatet dhe karrotat.

Në një tenxhere kaurdisni qepën e grirë me vaj ulliri dhe gjalpë, më pas shtoni karrotat dhe patatet e prera në kubikë.

Kaurdisini të gjitha  bashkë, shtoni kripën dhe salcën e domates. Vijoni t’i kaurdisni  dhe më pas shtoni lëngun e pulës.

Lërini të ziejnë të gjitha bashkë derisa perimet të jenë zbutur.

Shtypini patatet dhe karrotat përmes një luge dhe shtoni orizin derisa ky i fundit të ziejë plotësisht.

Në fund shtoni qumështin lëreni supën të ziejë për pak dhe në fund shtoni djathin e grirë kaçkavall, i cili i jep supës një shije shumë të veçantë, përziejeni mirë dhe supa është gati.

Kur ta servirni spërkateni sipër me piper dhe borzilok të prerë shumë imët nëse preferoni.

Këtë recetë nëse dëshironi mund ta përgatisni edhe duke kombinuar perime të tjera shtesë siç janë kungulleshkat, specat apo edhe lulelakrat e brokolit.

loading...
loading...