Pse në verë rritet dëshira për seks!

Pse në verë rritet dëshira për seks!
Nga Prof. Lamberto Coppola

Androlog-Gjinekolog-Seksolog

Medalja e artë e dëshirës seksuale i shkon stinës së verës. E ndjekur nga një pranverë që pushton argjendin dhe, në vendin e tretë, dimri. Po, sepse në qoftë se në verë prania e ditëve të ngrohta dhe të gjata me diell, rrisin nivelet e testosteronit, hormonit kryesor të libidos dhe dëshirës për seks, përkundrazi, dimri regjistron shkallën më të ulët të dëshirës, ​​bashkë me vjeshtën.

"Kjo është përvojë e zakonshme, por konfirmohet edhe nga vëzhgimet tona klinike që në sezonet e ngrohta, sidomos në verë, dëshira ka tendencë të rritet. Arsyeja fiziologjike është se ditët janë më të gjatë: ka më shumë orë dritë dhe drita rrit prodhimin e testosteronit, e cila, për të dy gjinitë, është hormon i dëshirës "-shpjegon Alessandro Littara, themelues dhe menaxher i Qendrës së Mjekësisë Seksuale, Milano.

Si gjithmonë, ka një humnerë mes burrit dhe gruas. Dhe madje edhe në këtë rast ekuacioni më i lehtë, më shumë seks, nuk është gjithmonë kaq i thjeshtë. Në fakt, nëse instinktet dhe pasioni tek gratë nuk rriten në mënyrë eksponenciale në verë, tek meshkujt, nivelet e testosteronit, pas moshës 50, ulen në mënyrë dramatike kështu që komponenti sezonal prodhon efekte shumë më të dukshme.Natyrisht, drita nuk është e vetmja arsye pse dëshira jonë rritet gjatë verës. Përveç kësaj faktori biologjik, në fakt, ka edhe shumë aspekte psikologjike.

Cilat janë ato?

Për shembull, fakti i të qenurit më pak i veshur: lëkura më e zhveshur shpesh do të thotë më shumë dëshirë sepse shqisat, siç janë sytë apo prekja janë shumë të rëndësishme dhe vijnë në vëmendje që në pranverë.Përgatitja për udhëtim dhe flirtim fillon rreth dy muaj më parë: me dietat, kozmetikat, sportet dhe rrezitje, të gjitha shqisat dhe truri fillon me marrshin e katërt në lojën e joshjes.

Por nuk është vetëm shikimi dhe taktika që ka një rol vendimtar, por edhe ndjenja e aromës: aroma dhe shijet e fundjavës së kaluar në ajër të hapur ose pushimet në det ose në mal krijojnë një gjendje mendore të prirur për dëshira seksuale.Së fundi, këtu vjen fusha e serotoninës: ekspozimi ndaj diellit, në një masë të përshtatshme, zhvillon pikërisht serotoninën, një antidepresuv natyral.

Pa stres dhe shqetësime, çdo gjë bëhet më e lehtë.

Edhe seksi!

Stimulimi vizual, rol mbizotërues

Veshjet sexy, transparencat, trupat e zhveshur në diell, janë një koktej neuroendokrin shpërthyes që, duke stimuluar sistemin nervor parasimpatik, aktivizon receptorët e pranishëm në indet sfungjer të trupave që janë "zona erogjene" par excellence.

Kini kujdes, megjithatë, nëse mashkulli në përgjithësi stimulohet dhe tërhiqet nga gjinjtë femërorë, sidomos nëse ato janë të zbuluara pjesërisht dhe lënë vetëm një paraqitje të shkurtër, ajo që në vend të kësaj josh femrat janë fundshpina mashkullure.

Djemtë atëherë, nëse duan të jenë tërheqës dhe të stimulojnë imagjinatën femërore, ata duhet të punojnë çuditërisht me fundshpinën e tyre.

Aroma që stimulon dëshirën seksuale

Në ditët e bukura të sezonit lulëzojnë aroma të cilat stimulojnë dashurinë. Disa nga këto aroma janë të theksuara natën kështu hypothalamusi ynë, i cili, siç e kemi thënë ka efekte pozitive në rrezet e diellit të zgjatur, vazhdon të jetë i stimuluar shumë intensivisht në perëndim të diellit.

Ata që prej nesh që nuk janë tërhequr nga aroma e natës e lule portokallit jaseminit, etj mund të tërhiqen nga lulet e kalit, ato të gështenjës që kanë një erë të thekshme dhe stimuluese për të dyja gjinitë, sepse ato përmbajnë një kombinim të kimikateve të pranishëm edhe në sekrecionet farës së mashkullit.

Ju nuk duhet të abuzoni me kremra, deodorante aromatike, locione dhe diellore që do të mbulojë aromën natyrale të burrit ose gruas, që janë baza tërheqje reciproke.

Në verë dëshira seksuale kalon edhe nga shija

Ushqimi afrodiziak mund të ndezë dëshirën, të rrisë energjinë ose të përmirësojë vetë aktin e dashurisë, duke vepruar në një ose më shumë nga mënyrat e mëposhtme:

• Mund të ketë një efekt të veçantë në zonat erogjene;

• Mund të nxisë ose të veprojë si një ngacmues duke u fokusuar në zonën gjenitale;

• Mund të stimulojë mendjen me anë të sugjerimit ose simbolizmit seksual;

• Mund të relaksohet trupi duke liruar pengesat;

• Mund të jetë e shëndetshme dhe ushqyese, duke qenë e pasur me vitamina dhe minerale;

• Mund të zgjasë kohëzgjatjen e aktit të dashurisë.

Shkurtimisht, ushqimet afrodiziake janë në gjendje të lartësojnë, zbutin ose frymëzojnë gjendjen shpirtërore dhe shpesh krijojnë atmosferën e duhur në vend të joshjes.

Midhjet si të gjitha ushqimet e detit, ngjajnë në një mënyrë sugjestive me organet gjenitale femërore. Ata janë një ushqim shumë i shëndetshme dhe të pasura me fosfor, zink, bakër, e dobishme për trupin dhe trurin, si edhe D-aspartate që aktivizon stimulimin e hormoneve hipofizë në të dy gjinitë.

Shampanja përveç rritjes së shijes së midhjeve, duke shkumëzuar , kujton shkumën e detit nga të cilat Venusi ka lindur dhe lehtëson tretjen. Përmbajtja e dobët e alkoolit i ndihmon të dashuruarit të relaksohen dhe të anulojnë pengesat, flluskat e saj stimulojnë imagjinatën.

Banania është një nxitës i fuqishëm! A jeni të befasuar, a jeni? Kjo, jo vetëm për imagjinatën e shkaktuar nga forma e saj e veçantë, por mbi të gjitha për alkaloidin që përmban! Kjo është "Bufotenine" e pranishme jo vetëm në lëvozhgë bananeje, madje edhe në disa "kërpudha Magjike" në lëkurën e bretkosave, kështu i dashur magjistare i cili dikur tha se ishin duke u përgatitur potions të veçanta dashuri.

Receta “seksi”

Kjo është metoda më e këndshme për të shfrytëzuar këtë substancë afrodiziake, pothuajse të ngjashme me Viagra-n: Vendosni banane që të piqen në një pjatë furre duke e prerë lëvozhgën për së gjati. Shtojini sheqer dhe piqeni për njëzet minuta me nxehtësi të moderuar. Hiqni bananet nga furra dhe pastroni lëkurën. Shtojini dhe pak piper e më pas konsumojeni.Kjo recetë, e propozuar nga Diana Warburton, ka emrin "Fuqia e Zezë".

*Përkthyer nga www.paginemediche.it

 

loading...
loading...