Çmimi Nobel për Letërsinë, reagojnë tre ministra të Qeverisë Shqiptare: Mbështetës i Millosheviçit!

Çmimi Nobel për Letërsinë, reagojnë tre ministra të Qeverisë Shqiptare: Mbështetës i Millosheviçit!
Tre ministra të Qeverisë shqiptare kanë reaguar ashpër ndaj fituesit të çmimit Nobel për Letërsinë, që iu dha austriakut Peter Handke.

Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, reagoi i pari pas vendimit për t’i akorduar Çmimin Nobel  për Letërsinë shkrimtarit austriak Peter Handke.

Handke është i njohur për mbështetjen e tij të hapur ndaj Sllobodan Millosheviçit.

Handke ka qenë dhe një nga personat që ka mbajtur një fjalim në varrimin e ish-liderit serb, gjatë kohës së luftës, i njohur ndryshe  në historinë botërore si “Kasapi i Ballkanit”.

Me anë të një postimi në Twitter, Cakaj shprehet i zhgënjyer që ky çmim i është dhënë një personi që ka mohuar genocidin. Madje ai shkon dhe me tej kur e quan “Akt i pakuptimtë dhe i turpshëm, dëshmitarë të së cilit jemi në vitin 2019”.

“Si një njeri i pasionuar me bukurinë dhe fuqinë e përjetshme të letërsisë për të pasuruar përvojën njerëzore dhe si viktimë e spastrimit etnik dhe gjenocidit, jam i mërzitur nga vendimi për ti dhënë Çmimin Nobel në Letërsi një mohuesi të genocidit. Çfarë akti i pakuptimtë dhe i turpshëm”, shkruan Cakaj në Tëitter.

Kanë reaguar edhe ministret e Arsimit dhe e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Besa Shahini dhe Elisa Spiropali, mbi vlerësimin që iu bë shkrimtarit austriak.

Reagimi i Elisa Spiropalit:

Nobeli për Letërsi iu dha Peter Handke, glorifikuesit të Millosheviçit, mbështetësit të genocidit kundër shqiptarëve të Kosovës, njeriut që qau në varrimin e kasapit të Ballkanit. Fal Zotit nuk është gjallë Hitleri se Nobelin do e fitonte “Mein Kampf”-i. #TurppërKomitetin"

Reagimi i Besa Shahinit:

"Njeriut të genocidit, mbështetës i Sllobodan Millosheviçit, Peter Handke, iu dha një çmim Nobel për letërsinë. Si viktimë e agresionit të Millosheviçit në Ballkan dhe si mbështetës i paqes në botë, unë jam i tmerruar nga ky vendim."

Sot u dhanë çmimet Nobel për Letërsinë, përkatësisht për vitin 2018 dhe vitin 2019.

Ata janë Olga Tokarczuk dhe Peter Handke.  /Afp.al

loading...
loading...