Dieta me oriz, e thjeshtë dhe efikase

Dieta me oriz, e thjeshtë dhe efikase

Një nga dietat më të shëndetshme e cila përveçse do t’ju ndihmojë të humbni peshë, do të përmirësojë edhe shëndetin tuaj të përgjithshëm.

Mëngjesi është i njëjtë për të 3 javët.

Përbëhet nga një filxhan oriz i gatuar vetëm më ujë pa kripë ose sheqer. Për shije ju mund të shtoni disa pika vaj ulliri ose pak lëng limoni.

Në mes të vakteve:
Një frut çfarëdo sipas dëshirës tuaj.

Dreka për 7 ditët e para:

Një filxhan oriz  gatuar, një filxhan bizele, fasule ose thjerrrëza dhe një copë bukë integrale. Mund t’i gatuani vetëm me pak erëza, ose kripë në sasi shumë të vogël.

Më mes të vakteve:
Një frut çfarëdo sipas dëshirës tuaj.

Darka për 7 ditët e para:
Darka juaj duhet të përbëhet nga një filxhan oriz (çdo ditë) dhe 150g mish me yndyrë të ulët, të tillë si peshk, pulë ose bërxolla derri. Gatuajini me lëng limoni dhe shumë pak kripë.

Dreka për javën e dytë:
Një filxhan oriz dhe një copë bukë integrale.

Darka për javën e dytë:
Një copë bukë integrale dhe një filxhan oriz.

Java e tretë:
Njëlloj si dieta e javës së parë.

Mëngjesi: Përbëhet nga një filxhan oriz i gatuar vetëm më ujë pa kripë ose sheqer. Për shije ju mund të shtoni disa pika vaj ulliri ose pak lëng limoni.

Dreka: Një filxhan oriz  gatuar, një filxhan bizele, fasule ose thjerrrëza dhe një copë bukë integrale. Mund t’i gatuani vetëm me pak erëza ose kripë në sasi shumë të vogël.

Darka: Darka juaj duhet të përbëhet nga një filxhan oriz (çdo ditë) dhe 150g mish me yndyrë të ulët, të tillë si peshk, pulë ose bërxolla derri. Gatuajini me lëng limoni dhe shumë pak kripë.

Mund të përfshini në dietë këtë javë rreth 200 ml qumësht ose kos në ditë, në drekë apo darkë.