“Forca e Ligjit”, goditet grupi i strukturuar kriminal në Shkodër
Një grup i strukturuar që ushtronte aktivitetin e tij kriminal në qytetin verior të Shkodrës ka mundur që të goditet nga forcat e policisë.Kështu, ka qenë vetë drejtori i policisë së Shkodrës, Gjovalin Loka dhe zvprokurori i rrethit, ata që dhanë detaje rreth këtij operacioni përmes një konference për shtyp.Sipas tyre, janë plot shtatë persona që kanë mundur të arrestohen nga Forca e Ligjit, ndërsa janë sekuestruar edhe disa pasuri. Ja cilët janë ata Rinard Frederik Tota, 50 vjeç, banues në Shko...
Ahmetaj: Të ridimensionohet diplomacia ekonomike, të thithen investime të huaja
Ministri i Ekonomisë dhe Financës, Arben Ahmetaj, tha sot se është e rëndësishme kalimi në një fazë të re të diplomacisë ekonomike, e cila lidhet me promovimin e Shqipërisë për përfitimin e sa më shumë investitorëve të huaj.Deklaratë kjo e bërë prej tij në takimin me ambasadorët e Shqipërisë në botëRidimensionimi i Diplomacisë Ekonomike Shqiptare Sfida dhe Mundësi.Sipas tij, statistikat tregojnë se investimet e huaja kanë kapur vlerën e 1.1 miliard euro.n.e...
Fajon: Ballkani Perëndimor të shohë drejt Bashkimit Evropian
Liderët e Ballkanit Perëndimor duhet që të shikojnë drejt Bashkimit Evropian, pasi ai është e ardhmja e vendeve të tyre.Një mesazh i tillë është lëshuar nga vetë eurodeputetja Tanja Fajon, anëtare e delegacionit të Parlamentit Evropian për marrëdhëniet me BosnjëHercegovinën dhe Kosovën, njëherësh edhe zëvendës anëtare e Këshillit për Punë të Jashtme të Parlamentit Evropian.Sipas saj, paqja dhe stabiliteti në Ballkanin Perëndimor, por edhe në tërë Evropën nuk duhet vënë në rrezik dhe një gjë e tillë është e...
Vasili reagon për fondin e pishave: Kjo është vjedhje e ndyrë. Sa turp!
Lidhur me fondin prej 2.5 milionë eurosh për të mbjellë pisha përgjatë autostradës TiranëDurrës ka reaguar kreu i grupit parlamentar i LSIsë Petrit Vasili.Përmes një statusi në profilin e tij në Facebook, Vasili e quan vjedhje nga ana e kryeministrit Edi Rama, duke shtuar se ai nuk bën gjë tjetër, vetëm rrjep shqiptarët.Kryeministri rropi paratë e palmave në autostrade, tani do rrjepë të pishave. Sa turp!Qindra milion lekë palma në autostradën TiranëKashar u thanë, u asgjësuan, ju vodhën njerëzve të...
Bashkia finalizon projektin në fund të viti, ja me çfarë zëvendësohen palmat në aksin Tiranë-Durrës
Bashkia e Tiranës ka planifikuar zëvendësimin e palmave në segmentin e autostradës TiranëDurrës me pisha.Gjatë relacionit dhe rishpërndarjes së fondeve në buxhetin e Bashkisë për 2017ën ky projekt pritet të finalizohet në fund të këtij vit.Gjatë periudhës që sapo kaloi me thatësirë të pazakonte, bimësia dekorative palmat e mbjella nuk u përshtatën me kushtet klimatikotokësore të Tiranës, kësisoj nuk i mbijetuan zhvillimit të ciklit të tyre jetësor. Për këtë arsye propozohet që në vend të palmave të mb...
Basha takon përfaqësuesit e NDI-së: Lidhja e krimit me politikën rrezikon gjithçka kemi arritur
Gjatë një takimi me përfaqësues nga Instituti Demokrat Amerikan NDI, kryetari i PDsë, Lulzim Basha foli lidhur me situatën e rënduar politike në vend pas skandaleve për lidhjet e qeverisë me trafikun e drogës.Ndërlidhja e krimit me politikën rrezikon të kompromentojë rëndë gjithçka ka arritur Shqipëria në këto vite, si edhe të asgjësojë çdo reformë për zhvillimin e vendit tha Basha.Në takimin me delegacionin e NDI, i drejtuar nga Robert Benjamin, Drejtor për Europën Qendrore dhe Lindore, Basha vuri ...
Berisha akuzon ish-ministren: Dosja famoze e Mimi-Leaks, Kodheli e Tahiri bashkëpunëtorë në trafiqe
Ishkryeministri Sali Berisha ka akuzuar ishministren e Mbrojtjes Mimi Kodhelin se ka bashkëpunuar me Tahirin lidhur me fikjen e radarëve dhe bandat e trafikut.Përmes një statusi në Facebookun e tij, Berisha ka publikuar një raport të KLSh ku ngrihen dyshime lidhur me gradat në ushtri. Edhe pse kjo çështje nuk ka lidhje me radarët, Berisha shkruan se të korruptuarit në ushtri janë përdorur edhe për fikjen e radarëve.Po ashtu, në disa prej materialeve të publikuara nga Berisha hedhin dyshime lidhur me përj...
Meta takon ambasadorët: Viti i Skënderbeut, moment për t'u bashkuar dhe për të ngritur vlerat e kombit
Në ditën e dytë të Konferenceës së Ambasadorëve, i pranishëm ka qenë edhe Presidenti Ilir Meta.Kreu i shtetit gjatë fjalës së tij theksoi rëndësinë e biznesit dhe turizmit teksa i kërkoi diplomatëve të promovojnë vlerat e vendit në mënyrë që të rritet interesi i investitorëve.Duhet të përmirësojmë klimën e biznesit, do të bëni gjithçka për të promovuar turizmin produktet e vendit tonë dhe për të rritur interesin e investitorëve të ndryshëm drejt Shqipërisë. Shqiptarët jashtë janë një potencial shumë më i m...
"Ruthenium 106", lënda radioaktive që mbuloi Evropën në fund të shtatorit
Një re e madhe radioaktive ka mbuluar të gjithë kontinentin europian në fund të shtatorit, gjë që u kalua në heshtje.Stacionet dhe institutet e specializuara në Gjermani, Francë, Itali e Zvicër, kanë detektuar sasi të një elementi radioaktiv të quajtur "ruthenium 106", i cili ka dalë, sipas intepretimit të lëvizjes së rrymave ajrore, diku mes Kazakistanit dhe Rusisë, nga një burim i panjohur.Zona më e mundshme e çlirimit të ruthenium 106 duhet të jetë midis Uraleve dhe lumit Vollga, mes Rusisë dhe Kazakist...
Përmirësohet gjendja e nxënësve të asfiksuar në shkollën e Bulqizës, 50 prej tyre kthehen në shtëpi
Situata e nxënësve që u asfiksuan ditën e djeshme nga tymi i kaldajës në shkollën e Shupenzës në Bulqizë, duket se është normalizuar disi.Fatmirësisht asnjë prej nxënësve nuk rrezikoi jetën dhe sot shumica e tyre janë rikthyer në banesat e tyre.Aktualisht, në spitalin e Peshkopisë po marrin ndihmë 8 nxënës, ndërsa raportohet se 5 prej tyre do të rikthehen në banesë ndërsa 3 të tjerë do të vijojnë trajtimin pasi kanë pasur probleme më të theksuara.Ndërsa, në spitalin e Bulqizës është vetëm 1 nxënës i cil...

KARIKATURA E DITËS

NGA KOSTA RAKA