PD, Basha në dalje për mediat: Rama ka vendosur ta sabotojë që në hapin e parë procesin e vettingut
Ka reaguar edhe kryetari i PDsë, Lulzim Basha lidhur me debatin e fundit për vettingun. Kryeministri Rama foli sot në mbledhjen e grupit parlamentar të PS lidhur me procesin e vettingur dhe debatin për punonjësit. Pas Vasilit edhe Basha ka akuzuar Ramën se po saboton procesin teksa kryeopozitari i ka bërë thirrje të ndajë mendjen me drejtësinë apo me bandat.Organet e vettingut kanë bërë një kërkesë për tu mbështetur sipas ligjit me personelin që do ti ndihmojë me procesin e shqyrtimit të integritetit, profe...
LSI, Vasili- Ramës për vettingun: Është i paditur dhe e urren, ndaj e pengon të funksionojë
Kreu i grupit parlamentar të LSIsë, Petrit Vasili ka reaguar lidhur debatin për vettingun. Teksa Rama tha se vettingu nuk është çështje numrash por strukturimi, Vasili akuzon kryeministrin se ai kërkon të bllokojë procesin."Kryeministri i paditur, që do të bllokojë vetingun.Kryeministri tha sot Vetingu nuk është çështje numrash, por strukturimi.E para Ky kryeministër duhet sqaruar, që megjithëse ai e do për vete, vetingu është i pavarur dhe jo pronë e tij.Së dyti Ky kryeministër ka një ushtri ...
PS mbledh grupin parlamentar, Rama: Marrëveshja synon të rrisë bashkëpunimin mes palëve
Kryeministri Edi Rama ka mbledhur grupin parlamentar të Partisë Socialiste, pas vizitës së tij zyrtare në SHBA.Mbledhja e cila ka filluar në orën 900 zhvillohet në kryesinë e Kuvendit ka si qëllim firmosjen e marrëveshjes së bashkëpunimit mes deputetëve dhe ministrave.E nisim punën me një marrëveshje mes kryetarit të grupit parlamentar, sekretarit të përgjithshëm të PS dhe ministrave të qeverisë sonë. Kjo marrëveshje synon që të çojë në një nivel të ri bashkëpunimi mes këtyre palëve që në fakt janë pjesë...
Rama përshëndet me pamjet e parkut të ri të lojrave tek Piramida, premton qendër kulturore për të rinjtë
Kryeministri i vendit Edi Rama ka zgjedhur këtë mëngjes të postojë një video nga parku i ri i lojërave pas Piramidës në kryeqytet. Ai i uron ndjekëve të tij një ditë të mbarë me pamjet e transformuara në një hapsirë për tu argëtuar fëmijët, teksa premton se puna do të vijoj dhe Piramida do të jetë një qendër kulturore për të rinjtë.MIRËMËNGJESdhe ju uroj një ditë të mbarë me këto pamje nga Parku më i ri i Lojrave për Fëmijë mbrapa Piramidës, ku ferrat e djeshme janë transformuar në një hapësirë plot frymëm...
“ANTENA JASHTË FAMILJES”, Shkëlzen Doli: Do t’i kthej lekët bashkisë dhe Ministrisë së Kulturës!
Satirë 2. Violinisti, Shkëlzen Doli Do ti kthej lekët bashkisë dhe Ministrisë së Kulturës!Ka qenë ky lajmi që mundëm të siguronim, lidhur me violinistin e Orkestrës së Vjenës, së Republikës së Austrisë. Pas koncertit që ai paraqiti për njerëzit, apo siç thuhet, performoi për publikun, sapo doli prej saj, z. Doli foli, sigurisht për rubrikën tonë. Themi "doli" nga koncerti, pavarësisht se ai ishte i dalë, pasi u krye mbi parkimin e Sheshit të Skënderbeut.Ne iu afruam Shkëlzenit i cili na priti me at...
“ANTENA JASHTË FAMILJES”, Shoku Lulzim Basha: Me holandezët, diskutuam për mullinjtë me erë
Satirë Flet shoku Lulzim Basha Me holandezët, diskutuam për mullinjtë me erëPas takimit që shoku Lulzim, kreu i PDsë, kreu me delegacionin e të djathtës holandeze, ne shkuam në selinë e kësaj partie dhe e takuam për pak çaste.E falënderojmë që, megjithëse ishte veshur me pizhame, pranoi të na përgjigjej pyetjeve tona, që, për hir të së vërtetës, nuk ishin se ishin të shumta, pasi edhe neve, nuk ishte se donim ta shqetësonim.Ja bashkëllafosja që bëmë me tëAntena Përshëndetje, z. Bash...
KORRUPSIONI, ASGJË NUK PO NDODH- OPINION NGA PLATOR NESTURI
Nga PLATOR NESTURIKy artikull është shkruar posaçërisht për gazetën Albanian Free PressPuna e Komisionit të Ligjeve, sa i takon procesit të Vettingut, duket se është fokusuar thjesht sa do të jetë stafi i ekipeve përkatëse që do të merren me prokurorët e gjykatësit. Duket paradoksale, por është e vërtetë. Më tepër se garancitë sa funksional do të jetë gjithë ky angazhim i projektuar nga ndërkombëtarët, për të cilin mezi u bënë bashkë votat e deputetëve tanë, tashmë po shihet pjesa e tkurrjes së b...
ÇFARË TREGOI SEANCA PYETJE-PËRGJIGJE, ME PROFESOR KABON?- OPINION NGA ROLAND QAFOKU
Vera e re në fuçinë e vjetërÇFARË TREGOI SEANCA PYETJEPËRGJIGJE, ME PROFESOR KABON?Nga ROLAND QAFOKUKy artikull është shkruar posaçërisht për gazetën Albanian Free PressAlush Dragoshi ishte kryeprokuror i Shqipërisë, nga viti 1992 deri në vitin 1997. Prokurori i antimafies italiane, Giovani Falcone, u vra më 23 maj 1992, me 500 kg tritol dhe pas 57 ditësh, u ekzekutua edhe Paolo Borselino, prokurori që hetoi vrasjen e Falcones. Antonio di Pietro ishte gjykatësi italian që inicioi dhe drejtoi op...
Tre herë më shumë emigrantë shqiptarë shkojnë nga Bilbao drejt Britanisë
Nga Spanja hyjnë tre herë më shumë emigrantë shqiptarë, krahasuar më një vit më parë, në Britani.Shifrat tregojnë se zyrtarët kanë arrestuar deri tani 1251 persona, të cilët kanë tentuar të hipin në tragetet që shkojnë në Portsmouth, Hampshire, krahasuar me 436 ndaluar gjatë gjithë vitit 2016.Kompania Brittany Ferries, e cila kryen rrugën nga Bilbao në Portsmouth, ka bërë thirrje që të shtohen masat e sigurisë në portet e Spanjës për të ndaluar shkelësit që vazhdimisht përpiqen të hipin në anije.Një zëd...
Revista spanjolle: Shqipëria, parajsa e re mesdhetare
Revista spanjolle Traveler i ka kushtuar një shkrim bukurive të bregdetit shqiptar duke i krahasuarme Kroacinë.Udhëtimin e saj revista e nis nga qyteti i Vlorës e teksa vijon përshkrimin nga Uji i Ftohtë drejt Himarës për ta mbyllun në Saranda e Ksamil.Ja artikulli i plotë.Provo që ti vendosësh një emër! Kosta Brava, Kosta Azul, apo Kosta Amalfitana do të jenë të parat që do të të vijnë në mend. Por listës tënde mund ti shtosh një emër të ri, dhe që peshon rëndë Riviera Shqiptare.Shqipëria...

KARIKATURA E DITËS

NGA KOSTA RAKA