Mançester Junajtid triumfon në finalen e Europa League

Nuk ka surpriza, Mançester Junajtid fiton finalen e Europa League duke siguruar trofeun e parë europian të kësaj kategorie. “Djajtë e Kuq” thyen me lehtësi në ndeshjen e Stokolmit Ajaksin me rezultatin 2-0.

Skuadra e Murinjos e interpretoi me mjeshtëri këtë 90 minutësh, duke nxjerrë në pah limitet e holandezëve me një grup shumë të ri lojtarësh pa eksperiencë në evenimente të tilla. “Friends Arena” priti në një mbrëmje të pahgarrueshme dy prej skuadrave më të titulluara të kontinentit ku që në minutat e para Mançester Junajtid mori kontrollin duke treguar muskujt por me kalimin e minutave edhe “harkëtarët” kërkuan të jepnin sinjale jete. Gjithsesi ishte mister 100 milionëshi Paul Pogba që zhbllokoi sfidën me një goditje jo të pakapshme por të fuqishme.

Anglezët në festë Ajaks i shokuar. Pogba tregoi se në të tilla ndeshje klasi por edhe milionat e shpenzuara nga Mançester arrijnë të bëjnë diferencën. Ajax tentoi të çante në qëndër të mbrojtjes së United por pa ia dalë mbanë, pavarësisht dëshirës që në të tilla raste nuk është e mjaftueshme. Me rikthimin e skuadrave në fushën e lojës, një tjetër blerje e verës, Henrikh Mkhitaryan shteroi shpresat e bardhekuqve për të mbajtur të haur sfidën.

Kështu, Mançester Junajtid  shpëtoi një sezon gati gati të dështuar. Me trofeun e parë të Europa League në muze dhe të dytin për Jose Mourinhon në aventurën e tij të re me “Djajtë e Kuq”, për skuadrën më të lavdishme të Anglisë hapet një kapitull i ri. /e.a/