Pushime në varkë me vela, këshilla për herën tuaj të parë!

Pushime në varkë me vela, këshilla për herën tuaj të parë!
Nga Carlotta Brusadelli

A keni zgjedhur që të kaloni pushimet në një varkë me vela këtë vit? Këtu janë disa këshilla se çfarë duhet të marrim me vete, se si të vishemi dhe çfarë lloji të varkës të zgjedhim për një verë në qetësi dhe argëtim.

Këtë vit a keni vendosur për herë të parë për të kaluar pushimet në një varkë me vela apo katamaran? Zgjedhje e shkëlqyeshme. Nuk ka mënyrë më të mirë për të zbuluar gjiret e fshehura nëse nuk jeni duke lundruar. Ishujt grekë, Balearet, Kroacia, Sicilia, Sardenja: në Detin Mesdhe ju kei me qindra zgjedhje se ku të shkoni.

Bukuria e pushimeve me varkë mevela është e tillë që ju kurrë nuk mërziteni: çdo ditë ju mund të gjeni një plazh të ri ose një tip të ri panorame, të bisedoni me të ftuar të tjerë në bord dhe të hani ushqime bollëk, shpesh i gatuar nga kapiteni ose një "zonjë ose në restorantet në terren.

Ju jetoni gjithmonë në një festë të rrethuar nga tingujt e detit dhe natyrës: një përvojë e përshtatshme për të dy tipologjitë e familjeve, me fëmijë ose dhe çifte. Një grup prej një duzine shokësh mund të zgjedhin gjithashtu të marrin me qira anijen e tërë për vete dhe të vendosin itinerarin së bashku me kapitenin çdo ditë.

Por le të mos harrojmë se pushimet me vela janë perfekte edhe për ata që udhëtojnë vetëm: nuk ka mënyrë më të mirë për t'u njohur sesa në bordin e një jahti, ka edhe disa udhëtime enkas për personat single, të hartuara posaçërisht për ata që janë në kërkim të “shokut të shpirtit”.

Nëse nuk jeni natyrë për ritmet e velave dhe është hera e parë që ju përballeni me këtë lloj pushimi, ndërmerrni më mirë përgatitjet e duhura. Këtu janë disa këshilla për një verë të qetë.

Si të vishemi në një varkë me vela?

Për një grua, para se të niset për një pushim, për çdo festë, pyetja e madhe është: çfarë të vendos të vesh? Në një varkë me vela, stili është më tepër veshje spartane dhe e rehatshme se sa veshje elegante, që nuk është e preferuara. Hapësirat janë më të mira për të qenë rastësorë: po, me këmisha me mëngë të shkurtra, pantallona të gjata, pantallona të gjata lino dhe sëeatshirts për mbrëmje. Jo me këpucë në këmbë në bord, por ju mund t'i mbani ato në çantën tuaj për mbrëmjen në tokë. Nëse është e mundur merrni me vete këpucë për vela me thembra të zbuluara. Shmangnishapkat plastike, por vuishni flip-flops për dush, në bord dhe në plazhe.

 

Çfarë duhet të marrim me vete në varkë?

Mbrojtja nga dielli është për t’u vënë absolutisht kur del, së bashku me një palë të mira syze dielli: ju jeni të ekspozuar ndaj diellit pjenën më të madhe të kohës. Shmangni marrjen e valixheve me rrota, më mirë që të zgjidhni bagazhet e buta dhe çantat e dorës, që përmbajnë vetëm bazat e zhveshura (dollapët e kabinave janë ndërtime shpesh më të vogla). Merrni me vete para të holla: sapo të jeni në bord, do të ju kërkohet për të kontribuar në një fond të përbashkët për ushqim, lëndë djegëse dhe tarifat e porteve, një shifër që zakonisht është rënë dakord për herë të parë me kapitenin. Mos harroni, kafshët shtëpiake nuk janë të lejuara në një varkë me vela.

Si të sillemi në bord?

Para së gjithash, mbani në mend se vendimet e kapitenit janë të padiskutueshme. Zakonisht ju do të ndiqni itinerarin, por në mot të keq, mund të vendosë të mos shkoni në det: Ju nuk mund të ndryshoni vendim, as të protestoni, kapiteni e bën këtë për sigurinë tuaj. Gjithashtu bëni kujdes, anija është me mjedise të mbyllura, të ndara zakonisht me njerëz që nuk i njihni, ju duhet të jeni të respektueshëm me hapësirën për të tjerët dhe duhet të ruani pastërtinë dhe etiketën. Nëse jeni gati për të shkuar për një pushim në një anije, ju duhet të keni një frymë të mirë të adaptimit (mos harroni atë edhe për fëmijët tuaj). Ndalohet pirja e duhanit nën kuvertë, lejohet vetëm jashtë, por pa i mërzitur të tjerët.

Çfarë lloj varke duhet zgjedhur?

Nëse është hera e parë në një varkë me vela, ndoshta nuk keni ide shumë të qarta për llojin e anijes që është e drejtë për ju. Nëse jeni të gatshëm të përshtateni në hapësirat e kufizuara dhe mënyrën e jetesës spartane, nuk do të keni problem të zgjidhni një varkë mono. Nëse dëshironi të shijoni më shumë rehati, mjaft hapësirë ​​dhe jeni të gatshëm të shpenzoni një shumë më të lartë, ju mund të zgjidhni për katamaran, madje edhe luksoz.

Duke zgjedhur statutin e kabinës apo opsionin individual të konviktit, punësoni ekuipazhin (përdorim të dyfishtë apo të vetme, në mënyrë tipike me një shtesë në qoftë se ju jeni vetëm dhe ju doni privatësinë tuaj), ose në qoftë se ju jeni një grup, ju mund të merrni me qira varkën e tërë, duke ndarë koston totale të qirasë midis pjesëmarrësve.

 

A mund t'i merrni fëmijët në një varkë?

Sigurisht që po. Pushimet e lundrimit janë gjithashtu të përshtatshme për familjet me fëmijë. Ekzistojnë skema të specializuara për argëtimin e fëmijëve, të pajisura me pajisje në bord për lojërat e ujit, kajakë, snorkeling dhe argëtime të tjera.

Opsioni i marrjes me qira të anijes është veçanërisht i përshtatshëm për grupet e miqve me fëmijë: fëmijët luajnë së bashku, kanë një hapësirë të vetme dhe nuk ka çifte në bord, të shqetësuar nga britmat dhe lojërat e tyre.

Si thoni tani, a jeni gati të niseni?

*përkthyer nga www.foxlife.it

Shpërndajeni me miqtë tuaj: